Vadovai paukščiams pažintiAPIE VADOVUS PAUKŠČIAMS PAŽINTI

Savarankiškai mokantis paukščius pažinti gamtoje būtina turėti tinkamą vadovą paukščiams pažinti. Seniau paukščių pažinimui skirtos knygos lietuviškai dažniausiai buvo vadinamos paukščių apibūtintojais (dera žinoti, kad kalbininkai šią sąvoką peikia). Šiuo metu pasaulyje parengta vadovų paukščiams pažinti daug. Patirtis rodo, kad labiausiai reklamuojami vadovai nebūtinai yra geriausi. Knyga - geras vadovas paukščiams gamtoje pažinti - turėtų atitikti minimalius tokiems leidiniams keliamus reikalavimus. Norint išsirinkti labiausiai tinkamą vadovą paukščiams pažinti, verta tokiais vadovais pasidomėti detaliau.

Vadovas vaikams, jaunesnio amžiaus moksleiviams

Renkantis vadovą paukščiams pažinti, būtina atkreipti dėmesį kokio amžiaus vartotojui jis yra skirtas. Daugelyje šalių vaikams ir suaugusiems yra ruošiami skirtingi vadovai paukščiams pažinti. Paprastai vaikams skirtuose vadovuose aprašomos arba vaizduojamos paveiksluose tik kai kurios rūšys. Kaip taisyklė, dažniausiai čia galima rasti spalvingų ir nesunkiai iš išvaizdos skiriamų rūšių paukščių. Lietuvoje anksčiau yra buvę atspausdinta vaikams skirtų vadovų, tačiau šiuo metu tokių leidinių lietuvių kalba prekyboje nėra.

Vadovas pradedantiesiems ar tobulinimuisi?

Labai svarbu apsispręsti ar Jūs norite įsigyti pradedantiesiems skirtą vadovą paukščiams pažinti, ar jau neblogai juos pažįstantiems. Pradedančiajam domėtis paukščiais reikėtų pradėti nuo savo šalies paukščių pažinimo. Todėl tokiu atveju patartume įsigyti vadovą Lietuvos paukščiams pažinti. Lietuvių kalba parengtų vadovų, kuriuos šiuo metu galima būtų nusipirkti šalies knygynuose, pasirinkimas nedidelis. Todėl geriausias sprendimas būtų ieškoti Lietuvos ornitologų draugijos išleisto leidinio „Vadovas Lietuvos paukščiams pažinti“ (išleistas 2003 m., autorius P. Kurlavičius, paveikslus piešė S. Karalius).

Vadovas su pieštais paveikslais ar paukščių fotografijomis?

Geriausia iš anksto apsispręsti ar įsigysite vadovą, kurio paveikslai yra specialiai piešti, ar kuriame pateikiamos nuotraukos. Jei iš tiesų Jūsų planuojamas įsigyti vadovas paukščiams pažinti bus naudojamas “rimtam” tikslui - mokymuisi, tai labiau verta įsigyti vadovą su pieštais paveikslais. Kol kas nėra parengta universalių vadovų paukščiams pažinti iš nuotraukų, kurie būtų skirti daugelio rūšių (pvz., visos šalies) skirtingų lyčių ir amžiaus individų atpažinimui, ir kurie būtų laikomi geresniais už tuos, kuriuose yra pateikti piešti paukščių paveikslai. Mat, kaip taisyklė, paukščių pozos paveiksluose, paukščių lytys ir amžius bei įvairios apdaro detalės paveiksluose parenkama ir pateikiama taip, kad išryškinti į ką paukščių stebėtojas ar tyrėjas turi atkreipti dėmesį bei kokių skiriamųjų požymių pirmiausiai ieškoti stebimą individą apžiūrinėjant.
 
Bendrieji reikalavimai knygoms - vadovams paukščiams gamtoje pažinti

Taip pat reikėtų atkreipti dėmesį ir į tokių leidinių patogumą naudoti bei ilgaamžiškumą. Pirmiausia, vadovas paukščiams gamtoje pažinti bus patogus naudotis, jei jis bus nedidelio formato (ypač, kad jį būtų patogu įsidėti į kišenę). Čia taip pat svarbu nepamiršti, kad vadovai paukščiams pažinti yra skirti naudoti gamtoje, kur, skirtingai nei kambaryje, didesnė tikimybė jiems nukentėti nuo lietaus, rasos. Tokia knyga, tikėtina, labiau gali apsitrinti, suplyšti, susitepti, nes dažnai bus išimama ir dedama atgal į kišenę, krepšį ir pan. Pasitaikys, kad ją stebėjimo “įkarštyje”, kai kiekviena akimirka svarbi, imsite ir nepakankamai švariomis rankomis. Gali būti, kad ji iškris iš rankų ir t.t. Jei ji turės kietus ir storokus viršelius, popierius bus geros kokybės ir labai nebijos vandens lašų, Jūs ją galėsite ilgiau naudoti bei ji bus estetiškai geresnės išvaizdos.

Vadovai paukščiams pažinti užsienio kalbomis bei skirti kitų šalių paukščiams pažinti

Siekiant profesionaliai naudotis vadovais paukščiams pažinti, svarbu suprasti aiškinamąjį tekstą, o ne tik apžiūrinėti paveikslėlius. Tik analizuojant paukščių išvaizdos aprašymo tekstus ir šią informaciją derinant su pateiktais paveikslais galima tikėtis greičiau pažinti paukščius iš išvaizdos. Todėl labiausiai verta įsigyti tokį vadovą paukščiams pažinti, kurio tekstų kalbą galėtumėte pakankamai gerai suprasti.
Bene didžiausias pasirinkimas yra anglų kalba parengtų vadovų paukščiams pažinti. Apie juos gana gausu informacijos žiniatinklyje. NHBS yra viena iš solidžiausių ir patikimiausių kompanijų, užsiimančių leidinių apie gamtą elektronine prekyba. Jos kataloguose galima daug sužinoti apie platinamus vadovus paukščiams pažinti bei jų pardavimo bei pristatymo paštu kainas. Jos portalo adresas http://www.nhbs.com/birds_cat_13.html&sort=popularity&page=1