Specialios žiniatinklio svetainėsŽINIATINKLIS

Pastaraisiais metais, labai išaugus žmonių domėjimuisi paukščiais bei masiškai plėtojant savanorių vykdomus paukščių regioninių populiacijų gausos stebėsenos projektus, pradėta kurti paukščių pažinimo žinių vertinimo metodikas. Daugiausiai šios metodikos išplėtotos žiniatinklyje. Sukurta žiniatinklio svetainių, kuriose visuomenei (pradedantiesiems paukščių stebėtojams) padedama nustatyti stebėtas paukščių rūšis, mokintis paukščius pažinti pagal jų nuotraukas bei vertinti savo žinias. Šiuo atveju nuotraukos, lyginant su pieštais paveikslais yra savotiškas privalumas. Lyginant su pieštais paveikslais, nuotraukų pasirinkimas yra daug kartų didesnis. Rūšių skiriamieji požymiai nuotraukose gali būti ne tokie ryškūs, todėl rūšies nustatymas tampa labiau „tikroviškas“.
Lietuvos ornitologų draugija, kaip ir daugelis kitų BirdLife International partnerių Europoje, bendradarbiauja su Šiaurės Triondelago universitetiniu koledžu (angl. Nord-Trøndelag University College), kuris nuo 2007 m. kuria specialią gyvūnų pažinimo edukacinę žiniatinklio svetainę. Mes jau keletą metų palaikome ryšius su šios svetainės kūrėjais. Dar prieš keletą metų pateikėme lietuviškus paukščių rūšių sąrašus ir rekomendacijas dėl mūsų kraštui būdingų rūšių skirstymo pagal vadinamus pažinimo lygius.
Minėtoje svetainėje yra edukacinis ir žinių tikrinimo moduliai. Pirmasis iš jų skirtas mokintis pažinti paukščius pagal jų paveikslus bei giesmes. Svetainėje jis vadinamas „mokomąja viktorina“. Antrasis modulis yra skirtas įvertinti turimas žinias. Svetainėje jis vadinamas „oficialiuoju testu“). Siūlome visiems norintiems pagilinti bei vertinti savo paukščių pažinimo žinias lankytis šioje žiniatinklio svetainėje (adresas http://www.birdid.no/ ) Nepamirškite pirmiausiai pasirinkti lietuvių kalbą. Pasiekę norimą žinių lygį, dalyvaudami „mokomojoje viktorinoje“, bandykite laikyti ir oficialų testą. Jei surinksite nustatytą balų sumą, ir jei atitiksite kitus nurodytus reikalavimus, galite gauti oficialią pažymą apie Jūsų žinių įvertinimą, bei ... puikų prizą. Sėkmės!